Ubezpieczenia bez tajemnic - sprawdź wskazówki Open Brokers

Wszystkie wskazówki ubezpieczeniowe

Tu znajdziesz zbiór wskazówek ubezpieczeniowych Open Brokers, które pozwolą Ci łatwiej i lepiej korzystać z ubezpieczeń. Z wiedzy o ubezpieczeniach wybieramy to, co najważniejsze i układamy w zestaw krótkich wskazówek. Sprawdzamy OWU, przepisy i decyzje urzędów, by ubezpieczenia nie miały przed Tobą tajemnic.

Autocasco

Jeśli wykupisz opcję „ochrona zniżek” do polisy Autocasco, Ubezpieczyciel nie odbierze Twoich zniżek w razie szkody. To szczególnie cenna opcja, gdy Twoja składka za Autocasco jest wysoka. Ochrona zniżek wymaga dopłaty składki. Opcja ochrony zniżek działa tylko w przypadku kontynuacji ubezpieczenia w tym samym TU. Jeśli zmienimy ubezpieczyciela, szkoda w poprzednim roku wpłynie na utratę części zniżek.
Gdy uszkodzisz oponę lub felgę swojego pojazdu, możesz otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia Autocasco. Pamiętaj o wykonaniu zdjęć na miejscu zdarzenia, możesz także wezwać Policję. To ułatwi wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczyciela. Warto sprawdzić w OWU zakres swojego Autocasco i upewnić się, czy otrzymamy odszkodowanie za zniszczone opony i felgi.
Może się zdarzyć, że polisa Autocasco nie obejmie uszkodzenia opon, gdy powstały niezależnie od innych zdarzeń. Jeśli zniszczysz tylko oponę np. na nierównej drodze, Twój ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Kluczyki z automatycznym pilotem mogą zapisywać operacje zamykania i otwierania pojazdu. Jeśli nie zamknięto pojazdu, Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z polisy Autocasco. Pamiętaj także, że po kradzieży, musisz przekazać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego wszystkie komplety kluczyków, które zadeklarowano przy zakupie ubezpieczenia.
W niektórych TU mamy możliwość ubezpieczenia wyposażenia dodatkowego podając jego określoną wartość. Jeśli dodatkowe elementy pojazdu są kosztowne, poszukajmy takiego Ubezpieczyciela, który umożliwia podanie dokładnej wartości wyposażenia do polisy.
Zwróć uwagę, czy Twój Ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie bagażu od zniszczenia i kradzieży wraz z pojazdem. Może się zdarzyć, że polisa Autocasco nie zapewnia ochrony naszego bagażu i możemy być rozczarowani przy szkodzie.
Części oryginalne lub zamienniki (części alternatywne) to dwie możliwości wyboru przy zakupie polisy Autocasco. Wybór zamienników obniży składkę AC, a części oryginalne podniosą składkę za Autocasco. Uszkodzony pojazd będzie naprawiany przy użyciu części zgodnych z wybranym wariantem - zamienników lub oryginalnych części producenta pojazdu.
Wysokość odszkodowania z Autocasco zależy od wartości rynkowej pojazdu w momencie zdarzenia. Jednak, jeśli obniżysz wartość pojazdu kupując polisę, Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę Twoją zadeklarowaną wartość pojazdu i wypłaci niższe odszkodowanie.
W zależności od Ubezpieczyciela i wartości pojazdu, ilość i rodzaj zabezpieczeń może się zmieniać. Jednak zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawsze są niezbędne do zakupu polisy od kradzieży pojazdu. Rodzaje: immobiliser, blokada skrzyni biegów, autoalarm, nadajnik GPS.
Ubezpieczyciele nie chcą sprzedawać polis Autocasco dla wiekowych pojazdów. Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu Autocasco, poszukaj Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które akceptuje starsze pojazdy.
W szerokim wariancie Autocasco możesz uzyskać odszkodowanie za utratę i kradzież kluczyków. To korzystna opcja, ponieważ koszt nowych kluczyków i wymiany zamków to nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli Twój pojazd należy do grupy luksusowych ochrona zamków i kluczyków jest szczególnie ważna.
Masz prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia Autocasco zawartej na odległość w terminie 30 dni od dnia zakupu polisy. Zapłacisz składkę za wykorzystany okres ubezpieczenia. Pozostałą część składki TU ma obowiązek zwrócić na Twoje konto. Odstąpienie jest możliwe, gdy w okresie 30 dni nie wystąpiła szkoda. (pobierz wzór odstąpienia od ubezpieczenia)
Jeśli kupiłeś polisę ubezpieczeniową w placówce (Agent, oddział TU) i okres ubezpieczenia jest dłuższy niż 6 miesięcy, możesz zrezygnować z polisy w terminie 30 dni (dla firm jest to okres 7 dni). Zapłacisz składkę za wykorzystany okres ubezpieczenia. Pozostałą część składki TU ma obowiązek zwrócić na Twoje konto. (art. 812 k.c.) Odstąpienie jest możliwe, gdy w okresie 30 dni (7 dni dla firm) nie wystąpiła szkoda. pobierz wzór odstąpienia od ubezpieczenia

NNW

Zgłaszając sprzedaż pojazdu w swoim TU zwróć się o zwrot składki NNW auto. Ubezpieczenie NNW auto to polisa dobrowolna - częsty dodatek do ubezpieczenia OC, dlatego możesz odzyskać składkę. Pamiętaj, że masz 14 dni na przekazanie do Ubezpieczyciela informacji o sprzedaży pojazdu (obowiązek dotyczy polisy OC pojazdu) (pobierz oświadczenie o sprzedaży pojazdu)

Jeśli przy drobnej naprawie pojazdu, załadunku bagażu, zamykaniu drzwi - doznasz uszkodzenia ciała, polisa NNW pojazdu zapewni wypłatę świadczenia. NNW auto chroni Cię w każdej sytuacji związanej z pojazdem - nie tylko podczas jazdy.
© 2014-2024 Open Brokers