Ponieważ świat nie jest w 100% przewidywalny, w naszym życiu stale towarzyszy nam ryzyko. Nieprzyjemne zdarzenia losowe mogą nas spotkać każdego dnia.
Podstawową rolą ubezpieczenia jest zabezpieczenie finansowe, które ma złagodzić skutki różnych przykrych zdarzeń.
Takiego zabezpieczenia udziela nam Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które przejmuje na siebie ryzyko skutków zdarzeń (szkód) i daje nam gwarancję wypłaty odszkodowania.
Oczywiście nie za darmo.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe pobiera od osób zagrożonych ryzykiem tzw. składkę ubezpieczeniową. W zamian za wpłaconą składkę, TU zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do zdarzenia opisanego w polisie ubezpieczeniowej.
Czy to się opłaca?
Ubezpieczyciele pobierają składkę ubezpieczeniową od wielu osób, ale tylko część z nich rzeczywiście spotyka przykre zdarzenie losowe. Więc TU musi wypłacić odszkodowanie tylko części ubezpieczonych osób. Składki od pozostałych ubezpieczonych - TU zatrzymuje dla siebie. Ale najważniejsze jest to, że przez cały okres ubezpieczenia TU jest gotowe wypłacić nam odszkodowanie za ewentualne zdarzenie losowe.
Zakres ochrony - to najważniejsza cecha ubezpieczenia.
Wyłączenia odpowiedzialności - są bardzo ważne i należy je poznać przed zakupem polisy.
Wyłączenia odpowiedzialności to takie sytuacje opisane przez Ubezpieczyciela, które zwalniają TU z obowiązku wypłaty odszkodowania.
podstawowe wyłączenia po stronie osoby ubezpieczonej:
a także wyłączenia, które wynikają z zakresu ochrony:
Wyłączenia odpowiedzialności powodują, że nasza ochrona z polisy nie obejmuje 100% zdarzeń losowych. Dlatego to bardzo ważne, by sprawdzić w polisie, jakie okoliczności mogą sprawić, że nie otrzymamy odszkodowania.
polisa ubezpieczeniowa - inaczej umowa ubezpieczenia - zawiera wszystkie informacje o naszej ochronie, jej ważną częścią są Ogólne Warunki Ubezpieczenia
OWU - ogólne warunki ubezpieczenia - szczegółowe zasady umowy ubezpieczenia (zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności, zgłaszanie szkody, likwidacja szkody)
ubezpieczony - osoba objęta ochroną z polisy ubezpieczeniowej
ubezpieczający - osoba, która zawiera i opłaca umowę ubezpieczenia
Towarzystwo Ubezpieczeniowe - przedsiębiorstwo, które udziela ochrony na wypadek zdarzeń losowych, działając na podstawie zezwolenia
szkoda - skutek zdarzenia losowego - utrata zdrowia, zniszczenie/uszkodzenie/kradzież pojazdu, pożar domu, obrażenia osoby trzeciej
odszkodowanie - świadczenie ubezpieczyciela za szkodę, zgodnie z umową ubezpieczeniową
Główny podział ubezpieczeń to:
ubezpieczenia majątkowe
ubezpieczenia życiowe
Ryzyko jest stale obecne w naszym życiu. Na wiele sytuacji nie mamy wpływu i nie możemy uchronić się przed wszystkimi zdarzeniami.
Rolą ubezpieczenia jest ochrona przed przykrymi skutkami różnych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie łagodzi skutki nieszczęśliwych zdarzeń w naszym życiu i majątku.
Polisa pozwala nam zabezpieczyć się na wypadek chorób, zniszczeń mienia, kradzieży, wypadków drogowych.
Dzięki ubezpieczeniu otrzymujemy:
Zakup ubezpieczenia świadczy o naszej dojrzałości i odpowiedzialności. Posiadanie polisy ubezpieczeniowej to dowód, że jesteśmy świadomi codziennego ryzyka w naszym życiu. I jednocześnie potrafimy podjąć dobrą ubezpieczeniową decyzję.
Oferta ubezpieczeń na polskim rynku jest bardzo szeroka. Mamy kilkunastu Ubezpieczycieli majątkowych i kilkanaście Towarzystw Ubezpieczeń na życie.
Możemy ubezpieczyć się jako osoba prywatna lub zabezpieczyć swoją firmę.
Najbardziej popularne ubezpieczenia:
ubezpieczenia pojazdów
ubezpieczenia domów i mieszkań
ubezpieczenia z grupy życie i zdrowie
także
dla przedsiębiorców
dla rolników
Rezygnacja z ubezpieczenia (odstąpienie)
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
Ubezpieczenia to jeden z trudniejszych produktów na rynku finansowym.
Z tego powodu umowy ubezpieczenia, a szczególnie OWU, są pełne trudnych pojęć, długich paragrafów i skomplikowanych zdań, które łączą się między sobą w niejasny sposób.
Dodatkowo przepisy prawne dotyczące ubezpieczeń są rozproszone w kilku miejscach:
Oczywiście tak nie musi być.
Mamy też Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które upraszczają swoje umowy, a trudne pojęcia zastępują lub dokładnie wyjaśniają.
Również produkty ubezpieczeniowe zmieniają się na lepsze. Łatwiej jest wybrać odpowiedni zakres ochrony z polisy i mieć pewność, że jesteśmy właściwie zabezpieczeni.
Misją Open Brokers jest wyjaśniać ubezpieczenia, a to, co trudne - zmieniać w łatwe i zrozumiałe. Bo tylko ubezpieczenie dobrze zrozumiane jest wartościowe.
Przepisy prawne dotyczące ubezpieczeń znajdziemy w wielu aktach prawnych.
Najważniejsze zapisy zawierają:
płatności
Podstawowy dokument ubezpieczeniowy to polisa/umowa ubezpieczeniowa oraz OWU do polisy.
Umowa ubezpieczenia zawiera wszystkie informacje o naszej ochronie:
OWU jest bardzo ważną częścią umowy ubezpieczenia. Zawiera wszystkie szczegółowe informacje, dotyczące zakresu ochrony:
Ubezpieczenia obowiązkowe (OC pojazdów, rolników)
Ubezpieczenia dobrowolne (majątkowe, życiowe)
Pierwsza zasada brzmi - dobre ubezpieczenie nie może być zbyt tanie.
Ubezpieczenie to produkt bardzo potrzebny, ale i trudny - z tego wynika jego cena.
Jednak dobrze dobrana ochrona ubezpieczeniowa wcale nie musi dużo kosztować.
Doradca zawsze pomoże nam wybrać takie rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby ochrony i możliwości finansowe. Należy także pamiętać, że ubezpieczenia w Polsce nadal należą do najtańszych w Europie.
Najważniejsza jest znajomość przepisów prawa (Kodeks cywilny i ustawa) oraz dokładna analiza naszej polisy i OWU - to pozwoli nam uniknąć rozczarowań przy korzystaniu z ubezpieczenia. Wszystkie działania TU muszą być zgodne z przepisami prawa i zawartą umową ubezpieczenia. Jeśli jednak mamy wątpliwości, co do uczciwości TU, zawsze możemy złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych.
Wiele zależy od polisy, jaką dla siebie wybierzemy. Im niższa jest składka, tym mniejszy zakres ochrony i bardziej restrykcyjne zasady wypłaty odszkodowania.
Zasady likwidacji szkody są określone w OWU do każdej polisy ubezpieczeniowej. Dodatkowo wspiera nas ustawa oraz Kodeks Cywilny. Wszystkie działania TU muszą być zgodne z przepisami prawa oraz podpisaną umową ubezpieczenia. Więc tylko dobrze wybrana polisa i znajomość prawa, zapewnią nam satysfakcję z kwoty odszkodowania.
Ubezpieczenia dają nam wymierne i osobiste korzyści. Zabezpieczają nas przed poważnymi skutkami wielu zdarzeń losowych i zapewniają komfort codziennego życia. Często widzimy w ubezpieczeniach brak korzyści - bo gdy żadne przykre zdarzenie losowe nas nie spotka, nie otrzymujemy odszkodowania, więc wydaje się że polisa nie miała sensu. Oczywiście to nieprawda, bo przez cały okres ubezpieczenia mieliśmy ochronę z polisy i to za ochronę, i za gwarancję odszkodowania - zapłaciliśmy składkę.
Wady:
Zalety
Każdy, kto zawiera umowę ubezpieczenia, musi przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
W polisie ubezpieczeniowej są zapisane ważne informacje formalne, jak okres polisy, składka, ogólny zakres ochrony.
Ale dopiero OWU zawierają szczegółowe informacje o naszej ochronie. To z OWU dowiemy się, w jakich okolicznościach TU wypłaci nam odszkodowanie, a w jakich odmówi wypłaty. Jakie są terminy zgłaszania szkody i jaka jest procedura obliczania odszkodowania.
OWU pozwoli nam dokładnie poznać naszą polisę i uniknąć rozczarowania przy szkodzie.
Najważniejsze części OWU: